Termowizja a wilgoć i pleśń (bo bez izolacji natryskowych)Z wilgocią w domu, o ile przekracza normy, trzeba walczyć. Może być powodem złego samopoczucia mieszkańców, problemów zdrowotnych (w tym alergii) oraz przyczyniać się do rozwoju pleśni i do zagrzybienia. Zwykle działa także niszcząco na materiał, z którym ma styczność (elewacja, ściany wewnętrzne, podłogi drewniane, inne).

Wilgotne powietrze w pomieszczeniu domowym wynosi od ok. 30% do ok. 65% - w zależności od pory roku, aktualnych warunków środowiskowych i od czynników wewnątrz domu. Jest to (zwykle) wilgoć w normie, przy temperaturze wewnętrznej ok. 20 stopni. Jeśli jest jej więcej, powstają warunki do rozwoju pleśni i zagrzybienia.

Z zewnątrz, wilgoć dostaje się do domu wraz z powietrzem zewnętrznym (nieszczelności/infiltracja zimnego powietrza), poprzez podciąganie wilgoci z gruntu (co wynika zwykle ze źle wykonane lub z uszkodzonej izolacji przeciwwilgociowej), nieszczelność izolacji na elewacji, nieszczelność instalacji hydraulicznych, lub przez przecieki z zewnątrz (rynny, dach, fundament, tarasy) itp.

Wewnątrz, problemy pochodzą z niewłaściwej wentylacji pomieszczeń i z istniejących mostków termicznych. Niestety, woda i para wodna gromadzą się nie tylko w widocznych miejscach, ale także wewnątrz ścian i murów oraz w stropach.Warto pamiętać, że wilgoć w nowowybudowanym domu nie musi oznaczać wad. Podczas budowy domu i prac wykończeniowych gromadzi się sporo wilgoci technologicznej – pochodzącej z niedostatecznego ogrzewania domu, z wody w zaprawach murarskich, z wylewek podłogowych, z tynków i z farb. Po wykończeniu domu, wymaga on intensywnego wietrzenia i, w zależności od pory roku, ogrzewania.


Dodatkowe informacje

 • Poddasze, skosy dachu

  Niestarannie wykonana izolacja tradycyjna (wełna mineralna zamiast izolacji natryskowej) skutkuje zróżnicowaniem izolacyjności skosów poddasza. Nierównomierne rozłożenie wełny lub jej ubytki, niestaranne wykonanie zabezpieczenia w okolicach murłaty powodują stratę ciepła i grożą powstaniem zawilgocenia ściany: link.

  • Izolacje.com Izolacje natryskowe najlepsza stopa zwrotu z inwestycji
 • Ściany zewnętrzne, elewacja

  Ściany zewnętrzne stanowią zwykle ok. 10% łącznych kosztów budowy domu (bez wykończenia wnętrz). Obok ich podstawowej funkcji – konstrukcyjnej, istotne są także inne funkcje, w tym głównie izolacyjna (zarówno termiczna, jak i akustyczna), a także paroprzepuszczalność i nasiąkliwość. Powyższe funkcje zależą głównie od rodzaju wykorzystanych przy budowie materiałów: link.

  • Izolacje.com Izolacje natryskowe pewność i gwarancja
 • Strop, stropodach, sufit

  Rażące błędy izolacji tradycyjnej (wełna mineralna zamiast izolacji natryskowej) (infiltracja zimnego powietrza, wychładzanie się sufitu i powstawanie wilgoci na stropie). Źródła problemu należy szukać najczęściej w wadliwym wykonawstwie izolacji wełną mineralną (niestaranne i nierównomierne wyłożenie izolacji): link.

  • Izolacje.com Izolacje natryskowe trwałość i bezpieczeństwo
 • Połać dachowa, dach

  Kontrola termograficzna dachów pozwala ocenić wielkość strat ciepła w przypadku zastosowania tradycyjnych materiałów izolacyjnych, takich jak wełna mineralna. Ograniczenie strat ciepła w przypadku stwierdzenia wad podczas kontroli termowizyjnej jest trudne, wiąże się bowiem zwykle z modernizacją jego izolacji termicznej i/lub przeciwwilgociowej: link.

  • Izolacje.com Izolacje natryskowe oszczędność
 • Strych, pod więźbą dachową

  Strychy budowane są zwykle jako pomieszczenia o obniżonej izolacyjności cieplnej. Widoczna czasem podczas kontroli podwyższona temperatura ścian strychów może być jednak skutkiem wad wykonawczych tradycyjnej izolacji kładzionej na stropach (najczęściej jest to wełna mineralna): link.

  • Izolacje.com Izolacje natryskowe jakość powietrza
 • Przyziemie i fundamenty

  Często spotykanym podczas kontroli termowizyjnej skutkiem błędów w izolacji fundamentów izolowanych tradycyjne (styropianem) jest powstawanie wewnątrz pomieszczeń zawilgocenia, czasem także zagrzybienia, dodatkowo pogorszenie komfortu cieplnego i zwiększenie kosztów ogrzewania: link.

  • Izolacje.com Izolacje natryskowe najlepsze właściwości izolacyjne

 • Piwnica, podpiwniczenie

  Piwnice to elementy domu, które zwykle narażone są na ciągły kontakt z wodą gruntową. Z tego powodu muszą być one należycie zabezpieczone przed wodzie zalegającej po opadach deszczu i podziemnej wodzie powodującej parcie hydrostatyczne: link.

  • Izolacje.com Izolacje natryskowe najlepsze właściwości izolacyjne