Termowizja a piwnica i podpiwniczenie (bez izolacji natryskowych)Piwnice i podpiwniczenie to ważny element domu, mający ciągły styk z wodą gruntową i z wilgocią. To właśnie główny powód, dla którego muszą one być odpowiednio i skutecznie zabezpieczone przed ingerencją wody – w tym także zalegającej po opadach deszczu oraz przed wodą gruntową podziemnej.

Najlepszym sposobem na izolację przeciwwodną i przeciwwilgociową fundamentów zapewnia izolacja natryskowa pianą zamkniętokomórkową. Jest ona odporna na uszkodzenia mechaniczne i na starzenie się, nie traci swych właściwości wraz z upływem czasu.Obowiązujące normy przewidują izolację ścian fundamentowych do głębokości 1 m poniżej powierzchni gruntu. Jakość izolacji warunkuje późniejsze straty ciepła (lub ich brak) oraz problemy (lub ich brak) z przenikaniem wilgoci do pomieszczeń oraz z korozją materiału fundamentów. Izolacja pianką zamkniętokomórkową jest bardziej skutecznym i efektywnym rozwiązaniem, niż najczęściej stosowana izolacja styropianem EPS100/FS20 ze specjalnymi, frezowanymi krawędziami, zabezpieczającymi (częściowo, nie całkowicie) przed powstawaniem mostków termicznych na łączeniach styropiany. A już jest znacznie bardziej skutecznym i znacznie bardziej efektywnym rozwiązaniem, niż stosowana często tańsza izolacja w przypadku ścian trójwarstwowych (taka, jak np. styropian EPS70/FS15).

Czy wiesz, że w przypadku izolacji standardowych, a nie natryskowych – mowa więc o styropianie, przy izolacji fundamentów i ścian piwnicznych, niektóre materiały (takie, jak np. smoła albo lepik na zimno), zawierają rozpuszczalniki i oleje, które rozpuszczają styropian? Zalecamy stosowanie izolacji natryskowych stałokomórkowych zamiast styropianu. A jeśli koniecznie upierasz się i chcesz zastosować styropian, dopilnuj proszę, aby zamiast smoły albo lepiku na zimno, została użyta emulsja asfaltowo-kauczukową, która nie rozpuszcza styropianu.

Możliwych do popełnienia błędów na etapie izolacji ścian piwnicznych jest dużo – o ile zastosowana zostanie izolacja tradycyjna, taka jak styropian.Przy tradycyjnym sposobie izolacji (styropian), niestety im większa powierzchnia ścian piwnicznych w domu, tym większe ryzyko strat ciepła i tym większa powierzchnia, stanowiąca potencjalnie mostek termiczny, a więc także większe koszty ogrzewania. Dodatkowo zawilgocone i niedostatecznie zaizolowane fundamenty oznaczają przyspieszony czas ich niszczenia i w konsekwencji przyspieszony czas wymaganych remontów.Ściany fundamentowe znajdują się najczęściej poniżej poziomu gruntu, wystając na wysokość ok. 30 do 50 cm. W domach podpiwniczonych są one więc jednocześnie ścianami piwnicznymi, których grubość powinna być dostosowana do planowanej grubości ścian konstrukcyjnych nad poziomem gruntu: budynki o ścianach 2-warstwowych, ściany fundamentowe mają zwykle około 25 cm grubości, z kolei budynki o ścianach 3-warstwowych, grubość jest zwiększana do zwykle 50 cm i więcej.