Termowizja a piwnica i podpiwniczenie (bez izolacji natryskowych)Piwnice i podpiwniczenie to ważny element domu, mający ciągły styk z wodą gruntową i z wilgocią. To właśnie główny powód, dla którego muszą one być odpowiednio i skutecznie zabezpieczone przed ingerencją wody – w tym także zalegającej po opadach deszczu oraz przed wodą gruntową podziemnej.

Najlepszym sposobem na izolację przeciwwodną i przeciwwilgociową fundamentów zapewnia izolacja natryskowa pianą zamkniętokomórkową. Jest ona odporna na uszkodzenia mechaniczne i na starzenie się, nie traci swych właściwości wraz z upływem czasu.Obowiązujące normy przewidują izolację ścian fundamentowych do głębokości 1 m poniżej powierzchni gruntu. Jakość izolacji warunkuje późniejsze straty ciepła (lub ich brak) oraz problemy (lub ich brak) z przenikaniem wilgoci do pomieszczeń oraz z korozją materiału fundamentów. Izolacja pianką zamkniętokomórkową jest bardziej skutecznym i efektywnym rozwiązaniem, niż najczęściej stosowana izolacja styropianem EPS100/FS20 ze specjalnymi, frezowanymi krawędziami, zabezpieczającymi (częściowo, nie całkowicie) przed powstawaniem mostków termicznych na łączeniach styropiany. A już jest znacznie bardziej skutecznym i znacznie bardziej efektywnym rozwiązaniem, niż stosowana często tańsza izolacja w przypadku ścian trójwarstwowych (taka, jak np. styropian EPS70/FS15).

Czy wiesz, że w przypadku izolacji standardowych, a nie natryskowych – mowa więc o styropianie, przy izolacji fundamentów i ścian piwnicznych, niektóre materiały (takie, jak np. smoła albo lepik na zimno), zawierają rozpuszczalniki i oleje, które rozpuszczają styropian? Zalecamy stosowanie izolacji natryskowych stałokomórkowych zamiast styropianu. A jeśli koniecznie upierasz się i chcesz zastosować styropian, dopilnuj proszę, aby zamiast smoły albo lepiku na zimno, została użyta emulsja asfaltowo-kauczukową, która nie rozpuszcza styropianu.

Możliwych do popełnienia błędów na etapie izolacji ścian piwnicznych jest dużo – o ile zastosowana zostanie izolacja tradycyjna, taka jak styropian.Przy tradycyjnym sposobie izolacji (styropian), niestety im większa powierzchnia ścian piwnicznych w domu, tym większe ryzyko strat ciepła i tym większa powierzchnia, stanowiąca potencjalnie mostek termiczny, a więc także większe koszty ogrzewania. Dodatkowo zawilgocone i niedostatecznie zaizolowane fundamenty oznaczają przyspieszony czas ich niszczenia i w konsekwencji przyspieszony czas wymaganych remontów.Ściany fundamentowe znajdują się najczęściej poniżej poziomu gruntu, wystając na wysokość ok. 30 do 50 cm. W domach podpiwniczonych są one więc jednocześnie ścianami piwnicznymi, których grubość powinna być dostosowana do planowanej grubości ścian konstrukcyjnych nad poziomem gruntu: budynki o ścianach 2-warstwowych, ściany fundamentowe mają zwykle około 25 cm grubości, z kolei budynki o ścianach 3-warstwowych, grubość jest zwiększana do zwykle 50 cm i więcej.

Dodatkowe informacje

 • Poddasze, skosy dachu

  Niestarannie wykonana izolacja tradycyjna (wełna mineralna zamiast izolacji natryskowej) skutkuje zróżnicowaniem izolacyjności skosów poddasza. Nierównomierne rozłożenie wełny lub jej ubytki, niestaranne wykonanie zabezpieczenia w okolicach murłaty powodują stratę ciepła i grożą powstaniem zawilgocenia ściany: link.

  • Izolacje.com Izolacje natryskowe najlepsza stopa zwrotu z inwestycji
 • Ściany zewnętrzne, elewacja

  Ściany zewnętrzne stanowią zwykle ok. 10% łącznych kosztów budowy domu (bez wykończenia wnętrz). Obok ich podstawowej funkcji – konstrukcyjnej, istotne są także inne funkcje, w tym głównie izolacyjna (zarówno termiczna, jak i akustyczna), a także paroprzepuszczalność i nasiąkliwość. Powyższe funkcje zależą głównie od rodzaju wykorzystanych przy budowie materiałów: link.

  • Izolacje.com Izolacje natryskowe pewność i gwarancja
 • Strop, stropodach, sufit

  Rażące błędy izolacji tradycyjnej (wełna mineralna zamiast izolacji natryskowej) (infiltracja zimnego powietrza, wychładzanie się sufitu i powstawanie wilgoci na stropie). Źródła problemu należy szukać najczęściej w wadliwym wykonawstwie izolacji wełną mineralną (niestaranne i nierównomierne wyłożenie izolacji): link.

  • Izolacje.com Izolacje natryskowe trwałość i bezpieczeństwo
 • Połać dachowa, dach

  Kontrola termograficzna dachów pozwala ocenić wielkość strat ciepła w przypadku zastosowania tradycyjnych materiałów izolacyjnych, takich jak wełna mineralna. Ograniczenie strat ciepła w przypadku stwierdzenia wad podczas kontroli termowizyjnej jest trudne, wiąże się bowiem zwykle z modernizacją jego izolacji termicznej i/lub przeciwwilgociowej: link.

  • Izolacje.com Izolacje natryskowe oszczędność
 • Strych, pod więźbą dachową

  Strychy budowane są zwykle jako pomieszczenia o obniżonej izolacyjności cieplnej. Widoczna czasem podczas kontroli podwyższona temperatura ścian strychów może być jednak skutkiem wad wykonawczych tradycyjnej izolacji kładzionej na stropach (najczęściej jest to wełna mineralna): link.

  • Izolacje.com Izolacje natryskowe jakość powietrza
 • Zawilgocenie, zapleśnienie

  Z wilgocią w domu, o ile przekracza normy, trzeba walczyć. Może być powodem złego samopoczucia mieszkańców, problemów zdrowotnych (w tym alergii) oraz przyczyniać się do rozwoju pleśni i do zagrzybienia. Zwykle działa także niszcząco na materiał, z którym ma styczność (elewacja, ściany wewnętrzne, podłogi drewniane, inne): link.

  • Izolacje.com Izolacje natryskowe najlepsze właściwości izolacyjne

 • Przyziemie i fundamenty

  Często spotykanym podczas kontroli termowizyjnej skutkiem błędów w izolacji fundamentów izolowanych tradycyjne (styropianem) jest powstawanie wewnątrz pomieszczeń zawilgocenia, czasem także zagrzybienia, dodatkowo pogorszenie komfortu cieplnego i zwiększenie kosztów ogrzewania: link.

  • Izolacje.com Izolacje natryskowe najlepsze właściwości izolacyjne