Jaka temperatura jest optymalna w domu?

Poprzez pojęcie „optymalna temperatura” należy rozumieć taką temperaturę, jaka jest optymalna dla pojęcia komfortu cieplnego i ograniczenia kosztów ogrzewania. Temperatura pomiędzy 18 a 21°C jest dla człowieka najzdrowsza. Z uwagi na różne przeznaczenie poszczególnych pomieszczeń, można oczywiście utrzymywać w nich różne temperatury:

- salon / pokój dzienny: 20-22°C,
- pokój dziecinny: 20-22°C,
- sypialnia: 16-18°C,
- kuchnia: 17-19°C,
- łazienka: 22-24°C,
- pomieszczenie gospodarcze, spiżarnia: 12-14°C,
-garaż: 6°C.

Dodatkowe zasady określają, różnica temperatur w pomieszczeniach domowych (pokoje, kuchnia) nie powinna przekraczać 8°C. Ma to związek z budową domu na etapie projektowym i konstrukcyjnym, ponieważ umożliwia zastosowanie cienkich ścianek działowych, z ograniczonymi właściwościami termoizolacyjnymi. W przypadku, jeśli różnica temperatur w sąsiadujących pomieszczeniach (bez względu na ich przeznaczenie) przekracza 15°C, ściany działowe powinny mieć charakterystykę termiczną (izolacyjność) zbliżoną do ścian zewnętrznych.

Device

Dodatkowo pomieszczenia, w których można utrzymywać niższe temperatury (np. garaż, spiżarnia), powinny graniczyć z innymi o zbliżonych właściwościach cieplnych (mniej ogrzanych, niż pomieszczenia domowe typu pokój lub kuchnia, jednak bardziej ogrzanych od nich samych, tj. w tym przypadku od garażu), celem wykorzystania dodatkowego buforu cieplnego. Zasada ta zaleca więc projektowanie i budowę garażu graniczącego np. ze spiżarnią lub z kotłownią, albo z wiatrołapem czy z pomieszczeniem ze schodami – a te ostatnie z kolei graniczą w dalszej kolejności np. z kuchnią czy z pokojem.

Oczywiście czym innym jest indywidualny dla Państwa komfort cieplny. To Państwo określacie i wiecie, w jakiej temperaturze czujecie się najlepiej i na to nie ma żadnych norm czy reguł prawnych. Tym bardziej więc ważne jest, aby wykryć wszystkie nieplanowane miejsca, powodujące straty ciepła - aby poprawić Państwa komfort cieplny, kontrolować straty ciepła, kontrolować i ograniczać koszty ogrzewania. Właśnie takimi usługami się zajmujemy.

Gdy na zewnątrz jest ok. 0°C, a w mieszkaniu temperatura wynosi 23°C, to przez okna, ściany czy strop ucieka o 15% więcej ciepła niż gdy temperatura w mieszkaniu wynosi 21°C. Obniżenie temperatury tylko o 1°C daje około 7,5% oszczędności w ogrzewaniu.

Dodatkowe informacje

 • Gdzie są największe straty ciepła?

  Najczęściej, straty ciepła mają miejsce w następujących miejscach: ściany i elewacje: 35%, drzwi i okna: 25%, dach: 20%, fundamenty: 20%: link.

  • Izolacje.com Izolacje natryskowe pewność i gwarancja
 • Co to jest komfort cieplny?

  Oceniając komfort cieplny, przyjmuje się także, iż, w jednym pomieszczeniu, 4 stopnie różnicy temperatury pomiędzy dołem pomieszczenia (nad podłogą) a wysokością 1,1 m (wysokość pozycji siedzącej człowieka) powoduje dyskomfort, bez względu na to, czy średnią temperaturę w pomieszczeniu oceniamy jako komfortową: link.

  • Izolacje.com Izolacje natryskowe pewność i gwarancja
 • Co to znaczy dom energooszczędny?

  Domem energooszczędnym można nazwać taki dom, w którym istnieje niskie zapotrzebowanie na ciepło. Dom taki wybudowany jest w technologii gwarantującej niski współczynnik przenikania ciepła poszczególnych elementów (ściany, drzwi, okna, itp.) i efektywną wentylację: link.

  • Izolacje.com Izolacje natryskowe trwałość i bezpieczeństwo
 • Jakie są normy przenikania ciepła?

  Normy określające maksymalne dopuszczalne wartości współczynnika przenikania ciepła U w odniesieniu do jednorodzinnych budynków mieszkalnych: link.

  • Izolacje.com Izolacje natryskowe oszczędność
 • Jakie są normy określające izolacyjność cieplną?

  Normy związane z określaniem izolacyjności cieplnej przegród budowlanych: link.

  • Izolacje.com Izolacje natryskowe jakość powietrza