Optymalna w domu - czym ona jest?

Czym jest optymalna temperatura? Należy przez to pojęcie rozumieć taką temperaturę, która jest najbardziej optymalna w uzyskaniu komfortu cieplnego mieszkańców i w jednoczesnym ograniczeniu kosztów ogrzewania. Najzdrowsza dla człowieka jest temperatura między 18 a 21°C. Oczywiście, ponieważ przeznaczenie poszczególnych pomieszczeń jest różne, oznacza to, że można utrzymywać w tych różnych pomieszczeniach różne temperatury, i tak np.:

- pokój dzienny/salon: 20-22°C,
- sypialnia: 16-18°C,
- pokój dzieci: 20-22°C,
- kuchnia: 17-19°C,
- łazienka: 22-24°C,
- pomieszczenie gospodarcze, spiżarnia: 12-14°C,
- garaż: 6°C.

Czy to wszystko? Niestety nie. Dodatkowe zasady określają, że RÓŻNICA temperatur w pomieszczeniach domowych (takich, jak np. pokój dzieci, salon czy kuchnia) nie powinna przekraczać 8°C. Z czego ta zasada wynika? Ma ona związek z budową domu już na etapie projektu i na etapie konstrukcyjnym. Pozwala ona zastosować wewnątrz pomieszczeń np. cieńsze i mniej efektywne z punktu widzenia izolacyjności ścianki działowe.

Device

Natomiast, jeśli różnica temperatur w pomieszczeniach, które ze sobą sąsiadują (przy czym nie ma tu znaczenia, jakie jest przeznaczenie tych pomieszczeń) przekracza 15°C, ścianki działowe powinny mieć izolacyjność (czyli charakterystykę termiczną) zbliżoną do ścian zewnętrznych.

Jeszcze jedno. Pomieszczenia, w których można mieć niższą temperaturę (jak np. w garażu, albo w spiżarni), powinny sąsiadować z innymi pomieszczeniami o podobnych właściwościach izolacyjnych i termicznych (czyli również mniej ogrzanych od pomieszczeń typu salon albo pokój dzieci) – wszystko po to, aby móc dodatkowo wykorzystać bufor cieplny. Jest więc zalecane, aby projektować budowę garażu w ten sposób, aby sąsiadował on np. z kotłownią lub ze spiżarnią, albo np. z wiatrołapem czy z pomieszczeniem ze schodami, z kolei te ostatnie mogą sąsiadować np. z pokojem dziennym albo z kuchnią.

Rzecz jasna, czym innym jest indywidualne rozumienie i odczucie przez Ciebie komfortu cieplnego. To Ty określasz i to Ty najlepiej wiesz, w jakiej temperaturze najlepiej się czujesz i w tym przypadku nie istnieją żadne normy albo wymogi prawne. Dlatego więc m.in. tak ważne jest, aby zaprojektować dom z najlepszym systemem izolacyjności, jakim jest izolacja natryskowa. Wszystko po to, aby nie było ryzyka nieplanowanych strat ciepła, jak to ma miejsce w tradycyjnych systemach izolacyjnych (wełna, styropian), a także aby dodatkowo poprawić Twój komfort cieplny, aby straty ciepła ograniczyć do absolutnego minimum, wreszcie aby obniżyć maksymalnie koszty ogrzewania i zużycie energii cieplnej. To właśnie zapewnimy Ci dzięki izolacjom natryskowym.