Termowizja a przyziemie i fundamenty (bez izolacji natryskowych)Często spotykanym podczas kontroli termowizyjnej skutkiem błędów w izolacji fundamentów jest powstawanie wewnątrz pomieszczeń zawilgocenia, czasem także zagrzybienia, dodatkowo pogorszenie komfortu cieplnego i zwiększenie kosztów ogrzewania. Szczególnie (ale nie tylko) narażone są części narożne i znajdujące się od strony wschodniej lub północnej.

Przyziemia mają zwiększoną bezwładność cieplną, są podatne na nasłonecznienie i na nagrzanie, wskazują podczas kontroli na zwiększoną temperaturę, świadczącą o dużym przewodnictwie cieplnym. Jest to widoczne w szczególności w starszych budynkach, gdzie częstokroć nie stosowano w ogóle izolacji ścian piwnicznych a fundamenty izolowano w sposób ograniczony. W takich przypadkach temperatura od strony wewnętrznej (np. w piwnicy) jest mimo to niższa od temperatury w mieszkaniu (za wyjątkiem pomieszczeń ogrzewanych, z kotłem i instalacją ciepłowniczą, w pralni itp.).Błędy w izolacji fundamentów możliwe są do popełnienia na wielu etapach, począwszy od braku (lub niedostatecznego) zabezpieczenia fundamentów przed wpływem wilgoci od zewnątrz (np. poprzez braku płynnej hydroizolacji lub poprzez ubytki w hydroizolacji niepłynnej), przez niestaranny montaż wodoodpornych płyt izolacyjnych lub niedostateczną grubość samej izolacji (poniżej zaleceń producenta, zwykle co najmniej 8 cm), aż po brak wykonania odwonienia budynku do ciągów drenażowych. Może się też okazać, iż głębokość izolacji (aczkolwiek zależna od zagłębienia domu w gruncie) jest niższa niż 1,2 m – a tyle właśnie wynosi przyjęta w Polsce strefa przemarzania gruntu (wymaga to jednak prac rozbiórkowych, nie jest to możliwe do stwierdzenia podczas kontroli termowizyjnej, choć problemy – bez ich konkretnego źródła – są na termogramach oczywiście widoczne).

Modernizacja błędów z izolacji fundamentów jest zwykle kosztowna, ponieważ wymaga dokonania rozbiórki wykonanej już zabudowy (modernizacja powinna być wykonana od zewnątrz).

Dodatkowe informacje

 • Poddasze, skosy dachu

  Niestarannie wykonana izolacja tradycyjna (wełna mineralna zamiast izolacji natryskowej) skutkuje zróżnicowaniem izolacyjności skosów poddasza. Nierównomierne rozłożenie wełny lub jej ubytki, niestaranne wykonanie zabezpieczenia w okolicach murłaty powodują stratę ciepła i grożą powstaniem zawilgocenia ściany: link.

  • Izolacje.com Izolacje natryskowe najlepsza stopa zwrotu z inwestycji
 • Ściany zewnętrzne, elewacja

  Ściany zewnętrzne stanowią zwykle ok. 10% łącznych kosztów budowy domu (bez wykończenia wnętrz). Obok ich podstawowej funkcji – konstrukcyjnej, istotne są także inne funkcje, w tym głównie izolacyjna (zarówno termiczna, jak i akustyczna), a także paroprzepuszczalność i nasiąkliwość. Powyższe funkcje zależą głównie od rodzaju wykorzystanych przy budowie materiałów: link.

  • Izolacje.com Izolacje natryskowe pewność i gwarancja
 • Strop, stropodach, sufit

  Rażące błędy izolacji tradycyjnej (wełna mineralna zamiast izolacji natryskowej) (infiltracja zimnego powietrza, wychładzanie się sufitu i powstawanie wilgoci na stropie). Źródła problemu należy szukać najczęściej w wadliwym wykonawstwie izolacji wełną mineralną (niestaranne i nierównomierne wyłożenie izolacji): link.

  • Izolacje.com Izolacje natryskowe trwałość i bezpieczeństwo
 • Połać dachowa, dach

  Kontrola termograficzna dachów pozwala ocenić wielkość strat ciepła w przypadku zastosowania tradycyjnych materiałów izolacyjnych, takich jak wełna mineralna. Ograniczenie strat ciepła w przypadku stwierdzenia wad podczas kontroli termowizyjnej jest trudne, wiąże się bowiem zwykle z modernizacją jego izolacji termicznej i/lub przeciwwilgociowej: link.

  • Izolacje.com Izolacje natryskowe oszczędność
 • Strych, pod więźbą dachową

  Strychy budowane są zwykle jako pomieszczenia o obniżonej izolacyjności cieplnej. Widoczna czasem podczas kontroli podwyższona temperatura ścian strychów może być jednak skutkiem wad wykonawczych tradycyjnej izolacji kładzionej na stropach (najczęściej jest to wełna mineralna): link.

  • Izolacje.com Izolacje natryskowe jakość powietrza
 • Zawilgocenie, zapleśnienie

  Z wilgocią w domu, o ile przekracza normy, trzeba walczyć. Może być powodem złego samopoczucia mieszkańców, problemów zdrowotnych (w tym alergii) oraz przyczyniać się do rozwoju pleśni i do zagrzybienia. Zwykle działa także niszcząco na materiał, z którym ma styczność (elewacja, ściany wewnętrzne, podłogi drewniane, inne): link.

  • Izolacje.com Izolacje natryskowe najlepsze właściwości izolacyjne

 • Piwnica, podpiwniczenie

  Piwnice to elementy domu, które zwykle narażone są na ciągły kontakt z wodą gruntową. Z tego powodu muszą być one należycie zabezpieczone przed wodzie zalegającej po opadach deszczu i podziemnej wodzie powodującej parcie hydrostatyczne: link.

  • Izolacje.com Izolacje natryskowe najlepsze właściwości izolacyjne