Termowizja a ściany zewnętrzne i elewacja (bez izolacji natryskowych)

Poprawnie wykonana i zaizolowana ściana ma współczynnik U poniżej 0,3 W/(m²K). Należy pamiętać, że nawet niewielkie błędy w wykonaniu izolacji ścian będą skutkować znacznymi stratami ciepła. Użycie energooszczędnych materiałów - takich jak styropian - nie pomoże, jeśli ubytki i mostki termiczne powstające w spoinach elewacji pozwolą na infiltrację zimnego powietrza do środka, co widać na podanych przez nas przykładowych zdjęciach.
Zdjęcia powyżej z kolei wskazują na duży spadek temperatury tuż nad podłogą, pod rozgrzanym kaloryferem. W tym przypadku także jest to wada izolacji, wymagające modernizacji od zewnątrz. Niska temperatura tego fragmentu ściany jest przyczyną wykraplania się wilgoci na powierzchni ściany nad listwą podłogową i w konsekwencji powstawania pleśni.

Kontrola termowizyjna wskazuje na miejsca pogorszonej izolacji i zwiększonych strat ciepła - zastosowany materiał izolacyjny to styropian zamiast izolacji natryskowych. Widoczne są mostki termiczne, błędy wykonawcze, luki w ciągłości ocieplenia, ubytki w elewacji. Każda wada izolacji – projektowa, wykonawcza, powykonawcza – zwiększa straty ciepła i koszty ogrzewania.

W zależności od rodzaju ścian, normy przenikania ciepła są różne. W przypadku ścian jednowarstwowych, gdzie warstwa konstrukcyjna pełni także funkcję izolacyjną, współczynnik U powinien być niższy niż 0,5 W/(m²K), zwykle jednak także osiąga wartość poniżej 0,3 W/(m²K) z uwagi na współczesne materiały budowlane. W przypadku ścian dwuwarstwowych i trójwarstwowych, współczynnik U powinien być niższy niż 0,3 W/(m²K) – zależy to jednak głównie od zewnętrznej warstwy izolacyjnej, ponieważ wykorzystane do budowy bloki lub cegły pełnią głównie funkcję nośną, w mniejszym stopniu mają wpływ na jakość termiczną budynku. Lepszym rozwiązaniem w przypadku warstwy nośnej jest zastosowanie materiałów typu bloki z betonu komórkowego. Zaletą ścian trójwarstwowych, wykorzystywanych najczęściej w budowie domów energooszczędnych, jest duża akumulacja ciepła.

W starym budownictwie domów 1-rodzinnych ściany zewnętrzne często wymurowane były z cegły pełnej. Taka jednorodna konstrukcja o grubości ok. 0,5 m, 2-stronnie otynkowana, posiada współczynnik ok. 1,2 W/(m²K), czyli mamy tu niezgodność ze współczesnymi normami polskimi. Tymczasem po dociepleniu i osiągnięciu wymaganego współczynnik 0,3 W/(m²K) osiągamy 4-krotne zmniejszenie przenikania ciepła. Nie jest to oczywiście tożsame z 4-krotym zmniejszeniem kosztów ogrzewania, ponieważ ubytki ciepła mają zawsze miejsce także w innych miejscach, takich jak stopy, drzwi i okna, wentylacja.

Dodatkowe informacje

 • Poddasze, skosy dachu

  Niestarannie wykonana izolacja tradycyjna (wełna mineralna zamiast izolacji natryskowej) skutkuje zróżnicowaniem izolacyjności skosów poddasza. Nierównomierne rozłożenie wełny lub jej ubytki, niestaranne wykonanie zabezpieczenia w okolicach murłaty powodują stratę ciepła i grożą powstaniem zawilgocenia ściany: link.

  • Izolacje.com Izolacje natryskowe najlepsza stopa zwrotu z inwestycji
 • Strop, stropodach, sufit

  Rażące błędy izolacji tradycyjnej (wełna mineralna zamiast izolacji natryskowej) (infiltracja zimnego powietrza, wychładzanie się sufitu i powstawanie wilgoci na stropie). Źródła problemu należy szukać najczęściej w wadliwym wykonawstwie izolacji wełną mineralną (niestaranne i nierównomierne wyłożenie izolacji): link.

  • Izolacje.com Izolacje natryskowe pewność i gwarancja
 • Połać dachowa, dach

  Kontrola termograficzna dachów pozwala ocenić wielkość strat ciepła w przypadku zastosowania tradycyjnych materiałów izolacyjnych, takich jak wełna mineralna. Ograniczenie strat ciepła w przypadku stwierdzenia wad podczas kontroli termowizyjnej jest trudne, wiąże się bowiem zwykle z modernizacją jego izolacji termicznej i/lub przeciwwilgociowej: link.

  • Izolacje.com Izolacje natryskowe trwałość i bezpieczeństwo
 • Strych, pod więźbą dachową

  Strychy budowane są zwykle jako pomieszczenia o obniżonej izolacyjności cieplnej. Widoczna czasem podczas kontroli podwyższona temperatura ścian strychów może być jednak skutkiem wad wykonawczych tradycyjnej izolacji kładzionej na stropach (najczęściej jest to wełna mineralna): link.

  • Izolacje.com Izolacje natryskowe oszczędność
 • Przyziemie i fundamenty

  Często spotykanym podczas kontroli termowizyjnej skutkiem błędów w izolacji fundamentów izolowanych tradycyjne (styropianem) jest powstawanie wewnątrz pomieszczeń zawilgocenia, czasem także zagrzybienia, dodatkowo pogorszenie komfortu cieplnego i zwiększenie kosztów ogrzewania: link.

  • Izolacje.com Izolacje natryskowe jakość powietrza
 • Zawilgocenie, zapleśnienie

  Z wilgocią w domu, o ile przekracza normy, trzeba walczyć. Może być powodem złego samopoczucia mieszkańców, problemów zdrowotnych (w tym alergii) oraz przyczyniać się do rozwoju pleśni i do zagrzybienia. Zwykle działa także niszcząco na materiał, z którym ma styczność (elewacja, ściany wewnętrzne, podłogi drewniane, inne): link.

  • Izolacje.com Izolacje natryskowe najlepsze właściwości izolacyjne

 • Piwnica, podpiwniczenie

  Piwnice to elementy domu, które zwykle narażone są na ciągły kontakt z wodą gruntową. Z tego powodu muszą być one należycie zabezpieczone przed wodzie zalegającej po opadach deszczu i podziemnej wodzie powodującej parcie hydrostatyczne: link.

  • Izolacje.com Izolacje natryskowe najlepsze właściwości izolacyjne