Dom energooszczędny - co to znaczy?

Dom, który przez cały rok, także w sezonie zimowym (grzewczym) ma niskie zapotrzebowanie na zużycie energii cieplnej – to właśnie jest dom energooszczędny. Taki dom jest wybudowany w odpowiedniej technologii, która gwarantuje niski współczynnik przenikania ciepła wszystkich jego poszczególnych elementów zewnętrznych/przegród (dotyczy to więc zarówno ścian, jak i drzwi, okien i połaci dachowej). Dom taki ma również efektywną wentylację.

Co jest wyznacznikiem domu energooszczędnego? Jest nim wskaźnik sezonowego zapotrzebowania na energię cieplną (współczynnik E). Współczynnik ten informuje jaką ilość energii cieplnej zużywa się do ogrzania domu w typowym sezonie grzewczym. W standardowej nomenklaturze określa się, że domem energooszczędnym można nazwać taki dom, w którym współczynnik sezonowego zapotrzebowania na zużycie energii cieplnej nie przekracza wartości 70 kWh/(m2*rok), czyli 26 kWh/(m3*rok).

Informacja dodatkowa. Czy wiesz, że obniżając temperaturę ogrzewanych pomieszczeń (np. nocą, podczas snu – albo w chwilach, kiedy jesteś w pracy/poza domem i nie ma potrzeby ogrzewać domu tak, jakbyś w nim w danej chwili przebywał), jednocześnie utrzymując optymalną dla Ciebie temperaturę w chwili, kiedy jesteś w domu, możesz zmniejszyć koszty ogrzewania nawet do 30%?

Oczywiście dodatkowych oszczędności należy szukać w parametrach, związanych z wyborem odpowiedniej izolacji – wśród różnych systemów izolacji, najlepszą jest ta, która oparta jest na izolacji natryskowej, ponieważ zapewnia ona najwyższe parametry oraz najlepszą szczelność. Ten temat jest dogłębnie omawiany w pozostałej części naszego serwisu www. Zapraszamy do lektury.